Loading ...

Must have początkującego akwarysty

Komentarze
0
Odsłony
1802
Polubienia
0
Must have początkującego akwarysty

Decydując się na rozpoczęcie naszej przygody z akwarystyką, bardzo często nie wiadomo od czego zacząć. Wbrew pozorom, nie potrzeba dziesiątek różnych akcesoriów, niezbędny jest zakup tylko kilku podstawowych elementów, resztę można dokupować już na bieżąco, gdy nabierzemy nieco doświadczenia i nasza hodowla nabierze rozpędu.

Dla początkujących nie poleca się kupowania akwariów większych niż 60 litrów. Najlepsze będzie wielkości 25 litrów. Liczba rybek w takim akwarium nie powinna przekraczać 5-6. Decydując się na hodowlę, nie mamy pewności, czy nam się spodoba, a koszty wyposażenia rosną wprost proporcjonalnie do wielkości zbiornika, dlatego warto poszukać ofert na popularnych portalach ogłoszeniowych. Warto też zdecydować się na zakup całego zestawu, wraz z filtrami i grzałkami, oraz oświetleniem w szczególności, że na samym początku może być nam ciężko odnaleźć się w gąszczu informacji i specyfikacji.

Gdy zaopatrzymy się już w akwarium, pozostaje nam dobór odpowiedniego podłoża, którym wysypiemy dno. Jest ono niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin, dlatego wybór nie może być dziełem przypadku. Kamienie i żwirek mają ogromny wpływ na środowisko występujące w akwarium, dlatego należy w nie zaopatrzyć się wyłącznie w specjalistycznym sklepie. Przypadkowy kamień znaleziony na spacerze może zaszkodzić rybom.

Również dobór roślin uzależniamy od tego, czy preferujemy hodowanie rybek słodko lub słonowodnych, choć na początek lepszym wyborem będzie to pierwsze.

Miejsce na ustawienie naszego pierwszego akwarium musi zostać odpowiednio wybrane. Trzeba unikać grzejników, najlepiej ustawić je w miejscu zacienionym. Te wszystkie zabiegi spowodują, że nie narazimy się na gwałtowny rozwój glonów. Dzięki temu nie dołożymy sobie dodatkowej pracy związaniem z czyszczeniem zbiornika.

Dojrzewanie akwarium

Jest to bardzo ważny etap, którego nie należy absolutnie pomijać. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca na nasze akwarium należy je odpowiednio przygotować. Dno wysypujemy oczyszczonymi i wyparzonymi wcześniej kamieniami i żwirkiem oraz zalewamy wodą na tyle, by przykryła filtr i grzałkę i czekamy kilka dni. Następnie sadzimy rośliny oraz montujemy oświetlenie i dolewamy wody. Akwarium musi być oświetlane przez 10-12 godzin w ciągu doby. Na tym etapie nie wpuszczamy rybek do zbiornika! Może skończyć się to ich szybką śmiercią, ponieważ minie kilka tygodni zanim warunki będą odpowiednie do ich życia. Minimalny czas oczekiwania to dwa do trzech tygodni, aby wytwarzające się wówczas bakterie wyrównały ph wody. Jeżeli należymy do osób niecierpliwych, możemy w ostateczności zaopatrzyć się w specjalny preparat, który znacznie przyśpiesza ten proces.

Jakie gatunki rybek na początek?

Przede wszystkim powinny być to rodzaje odporne na nasze pierwsze błędy, stres i niekorzystne warunki. Bardziej wymagające gatunki zostawmy sobie, gdy nabierzemy już więcej doświadczenia.

Gatunkami polecanymi na początek są : danio pręgowany, razbora klinowa, brzanka sumatrzańska, kardynałek chiński, bojownik wspaniały, kirysek pstry. Przed zakupem należy sprawdzić, które są rybami ławicowymi, a które samotnikami i odpowiednio przestudiować ich wymagania. Nie każda ryba jest w stanie zaakceptować odmienne gatunki i od tego również należy uzależnić nasz wybór. Należy pamiętać o zasadzie, że na każde mniejszą rybę powinno przypadać 5 litrów wody. To pomoże nam uniknąć sytuacji, w której wpuścimy do akwarium zbyt dużą luczbę ryb.

Rośliny

Tak samo, jak w przypadku wyboru rybek, nie należy sugerować się tym, co nam się podoba, tylko tym, czym jesteśmy w stanie się odpowiednio zająć. Lepiej nie przeceniać własnych możliwości, bo zajmowanie się akwarium zamiast przyjemnością stanie się smutną koniecznością. Rośliny pełnią funkcję kryjówki, są niezbędne do produkcji tlenu i oczyszczania wody z dwutlenku węgla. Naszymi pierwszymi roślinami z powodzeniem mogą być: nurzańce, żabienice, kryptokoryny, anubiasy, kabomby. Przy ich sadzeniu należy usunąć zżółknięte liście i wyprostować korzonki, aby nie były one poskręcane. Umożliwi im to odpowiednie przyjęcie się w nowym dla nich środowisku.

Należy brać pod uwagę, że każde akwarium wymaga nakładów pracy, cyklicznego odmulania i podmieniania wody. Nawet niewielki zbiornik bez nietypowych gatunków zwierząt i roślin będzie świetną ozdobą domu pod warunkiem, że będzie zadbany.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz