Loading ...

Jeże pigmejskie w naszym domu

Komentarze
0
Odsłony
3205
Polubienia
0
Jeże pigmejskie w naszym domu

Od kilku lat można zaobserwować wzrost zainteresowania hodowlą jeża w domu. Nie jest to ten sam, którego spotkamy na spacerze w parku lub lesie. Gatunek jeża pigmejskiego nie występuje samodzielnie w naturze. Jest on skrzyżowaniem dwóch różnych rodzajów pochodzących z afrykańskich stepów. Średnio żyją do 4 -5 lat i są mniejszych rozmiarów niż ich dzicy odpowiednicy.

Jeż pigmejski, jaki ma charakter?

Jeże nie są zbyt towarzyskimi zwierzętami. Nie lubią brania na ręce i siedzenia na kolanach u właściciela. Za to są dużo mniej absorbujące od innych zwierząt domowych, dlatego świetnie sprawdzą się w roli pupila dla ludzi zapracowanych, których ciągle nie ma w domu. Należy jednak pamiętać, że jeże są aktywne głównie nocą, a dniem śpią schowane w swoich domkach, stąd też nie są dobrym wyborem dla dzieci. Okazują swoją złość tupiąc i zwijając się w kulkę. Nie lubią zabaw z człowiekiem, choć czasem trafi nam się egzemplarz, który da się pogłaskać. Załatwiają się gdzie popadnie, na pewno nie nauczymy go korzystać z kuwety. Są wybrednymi pupilami. Często chorują i wówczas pojawia się problem ze znalezieniem odpowiedniego lekarza weterynarii, który posiada wiedzę w tym zakresie. Zdarza się, że leczenie pochłania znaczną sumę pieniędzy. Za to nie uczulają, przez co ich wybór będzie strzałem w dziesiątkę dla alergików.

Warunki hodowli jeża pigmejskiego

Zwierzęta te najlepiej czują się w temp. 22 – 24°C. Spadek temperatury poniżej 20°C może spowodować stan hibernacji, z kolei temperatura powyżej 30°C sen letni (estywację). Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dogrzewanie terrarium żarówkami dziennymi i nocnymi, lub opcjonalnie kablem grzewczym lub specjalną matą. W roli podłoża najlepiej sprawdzi się żwirek drewniany, koniecznie z drzew liściastych. Najlepszym pokarmem dla jeży hodowlanych jest karma dla kota. Musi zawierać dużą ilość białek, a małą zawartość tłuszczy, żeby nie zaszkodziła naszemu pupilowi. Dietę warto wzbogacić w owady, drobno pokrojone ugotowane mięso, jajka na twardo, owoce, miękkie warzywa. Zakazane są natomiast: mleko, słodycze, kapusta, ananas, twarde warzywa, chyba że są ugotowane.

Pielęgnacja jeża pigmejskiego

Warto kąpać zwierzątko raz w miesiącu w letniej wodzie. Po kąpieli należy natłuścić igły i skórę oliwką dla dzieci. Do obcinania pazurków świetnie nadają się cążki do obcinania skórek.

Terrarium dobrze raz na jakiś czas umyć z dodatkiem preparatu przeciwbakteryjnego, co pomoże w zapobieganiu powstawaniu brzydkich zapachów z terrarium, o co nie trudno. Ważne jest również zapewnienie naszemu jeżowi odpowiedniej ilości ruchu. Można umieścić w terrarium kołowrotek, który świetnie nada się do tego celu.

Jeże są uroczymi zwierzątkami, a filmiki z ich udziałem podbijają internet. Warto jednak pamiętać, że obraz kreowany w mediach, a to jakie jeże są naprawdę bardzo się różni. Nie zróbmy krzywdy naszymi nierealnymi oczekiwaniami wobec nich.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz