Ptaki są bardzo gromadnymi zwierzętami. W przyrodzie nie występują nigdy samotnie, zawsze tworzą skupiska lub grupy w których żyją. Dlatego też jeżeli zdecydujemy się na kanarka, papużkę lub innego ozdobnego ptaszka warto zapewnić mu towarzysza.
Ściśle ograniczona przestrzeń oraz samotność to nie są wymarzone warunki dla ptaków. Zaczyna szwankować nie tylko ich zdrowie, ale też psychika. Stają się osowiałe, agresywne. Nie mają zapewnionego poczucia bezpieczeństwa. Nawet gdy spędzamy bardzo dużo czasu w domu, nie jesteśmy w stanie zastąpić towarzystwa ptasiego kompana. Sztuczne ptaki i lusterka zawieszone w klatce również w żaden sposób nie rozwiązują tego problemu, ponieważ powodują jedynie frustrację, spowodowaną brakiem odpowiedzi na wysyłanie przez ptaki sygnały.
Przy zapewnianiu towarzystwa drugiego ptaka należy kierować się zasadą, aby były koniecznie tego samego gatunku. Gdy będą tej samej płci i wieku nie będą agresywne w stosunku do siebie. Jeżeli nasz ptak był samotny przez dłuższy czas warto powoli przyzwyczajać go do towarzystwa, poprzez umieszczenie ich obok siebie, ale w osobnych klatkach. Dopiero po jakimś czasie można usadowić je razem.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie zająć się ptasią parą, lepiej nie zajmować się nimi wcale, bo trzymając je w samotności robimy im tylko krzywdę i to większą niż mogłoby nam się wydawać.