Loading ...

Mała małpka jako zwierzak domowy? To możliwe!

Komentarze
0
Odsłony
1480
Polubienia
2
Mała małpka jako zwierzak domowy? To możliwe!

Jest kilka rodzajów małpek, które można z powodzeniem hodować w Polsce np. małpki z rodziny pazurkowców (takie jak tamaryny i marmozety), lub kapucynki, które wydają się być stworzone do bycia zwierzątkami domowymi. Są niewielkich rozmiarów, żywią się głównie owocami, warzywami, niewielkimi owadami. Prowadzą dzienny tryb życia i są bardzo żywiołowe i kontaktowe.

Do nowego opiekuna powinny dotrzeć nie później niż przed ukończeniem 4 roku życia, ponieważ dopiero wtedy mamy możliwość ją odpowiednio wychować, choć to za dużo powiedziane. Bardzo ciężko od małpek hodowanych w domu wymagać, że będą pojętne i posłuszne jak psy. Są to mądre i inteligentne zwierzęta, jednak nieco przekorne i charakterne. Wiele czasu należy poświęcić, żeby nauczyć je chociaż załatwiania potrzeb fizjologicznych w odpowiednich miejscach, często korzysta się z pomocy pampersów.

Przez fakt, że są zwierzątkami stadnymi, i mają bardzo rozbudowane potrzeby socjologiczne. Na pewno będą podejmować próby swojej dominacji nad opiekunem, dlatego też trzeba posiadać odpowiednią wiedzę na temat zwyczajów tych stworzeń, żeby nie generowały nam zbędnych problemów. Mają bardzo rozbudowane potrzeby socjologiczne, które ciężko zaspokoić.

Każdej małpce bez względu na rasę należy zagwarantować odpowiednia przestrzeń do życia i miejsce do wypoczynku. Trzeba zapewnić im odpowiednią temperaturę i oświetlenie w pomieszczeniu, w którym przebywają. Niezbędnym jest również zwrócenie uwagi na należyte wyposażenie klatek lub pokoi w liny, huśtawki, deseczki do wspinania lub zabawy. Wykonane muszą być z tworzyw nietoksycznych, aby nie zaszkodziły małym lokatorom. Małpki, które nie mają zapewnionych odpowiednich warunków do zabawy same znajdują sobie zajęcie i zaczynają broić.

Chcąc sprawić sobie małą małpkę musimy liczyć się z kosztami rzędu kilku tysięcy złotych. Niestety w razie choroby naszego podopiecznego zaczynają się komplikacje, gdyż istnieje jedynie bardzo wąska grupa specjalistów, którzy mają rzetelną wiedzę w leczeniu tych zwierząt. Fakt ten wiąże się z kolejnymi,niemałymi wydatkami. Przed kupnem tak egzotycznego zwierzęcia należy się bardzo dobrze zastanowić. Niektóre z tych gatunków dożywają nawet do 40 lat, stąd też jest to długoterminowe zobowiązanie, które wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz