Kawia domowa – wymagania

Kawia domowa – wymagania

Świnka morska, czyli kawia domowa, jest dobrym wyborem dla starszych już dzieci. Nie wymaga wielu nakładów pracy, więc jest również idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie ma dużej ilości czasu, ale chciały posiadać zwierzątko domowe. Niezbędną rzeczą , którą musi posiadać każdy właściciel jest odpowiedniej wielkości klatka. Najlepiej wyściełać ją specjalnym drewnianym żwirkiem dla gryzoni, który absorbuje wilgoć. Warto tam również umieścić domek, który będzie schronieniem dla świnki morskiej.

Niezbędnym sprzętem jest poidełko, które gwarantuje stały dostęp do świeżej i czystej wody. Sianko najlepiej umieścić w paśniku, a karmę wsypywać do specjalnej miski. Do tego celu sprawdzają się miseczki wykonane z porcelany. Są ciężkie przez co nie ma możliwości jej przewrócić, łatwo ją umyć i nie ma ryzyka, że świnka ją pogryzie, jak np. w przypadku plastiku.

Jeżeli planujemy wypuszczać świnkę na wybieg po pokoju należy wyeliminować potencjalne niebezpieczeństwa np. w postaci kabli, które mogłaby pogryźć lub trujących roślin. Świnki morskie są bardzo towarzyskie, a swoją radość okazują donośnym piszczeniem, jest to naturalne zachowanie i nie powinno nas niepokoić.

Żywienie kawii nie jest skomplikowane. Ponieważ to małe łakomczuchy warto zadbać, aby porcje które podajemy miały odpowiednią wielkość. W sklepach zoologicznych jest ogromny wybór gotowych, odpowiednio zbilansowanych karm. Codzienną dietę należy uzupełniać siankiem, warzywami, owocami. Ważna jest również suplementacja witaminą C, ponieważ jej brak może prowadzić do poważnych chorób.

Ponieważ świnki są bardzo stadne, warto zapewnić im towarzysza. Dobrze, gdy obie świnki były kupowane razem, unikniemy wówczas problemów z ewentualnym brakiem akceptacji. Najlepiej w tej roli będą się sprawdzać dwie samiczki. Parka bardzo szybko zacznie się rozmnażać, a samce często rywalizują o przestrzeń.

Podsumowując, kawia domowa jest mało skomplikowanym, towarzyskim zwierzątkiem. Wystarczy zapewnić im wymienione wyżej minimalne potrzeby i możemy cieszyć się z przyjaciela na lata, gdyż świnki w dobrych warunkach domowych potrafią dożyć nawet 5-6 lat.

  • 2019-01-30
  • 0
  • 1290