Loading ...

Jak dbać o dietę psa?

Komentarze
0
Odsłony
1223
Polubienia
0
Jak dbać o dietę psa?

Wydawałoby się, że żywienie psa nie jest skomplikowaną kwestią i nie powinna sprawiać właścicielom większych problemów. Nie ma jednak nic bardziej mylnego. Resztki ludzkiego jedzenia podawane psu mogą mu szkodzić, a nawet prowadzić do zatruć u naszego pupila. Koronnym przykładem może być sól. Duże jej ilości w pożywieniu nie służą, ani człowiekowi, a tym bardziej psu. Nadmierne spożycie powodują szereg komplikacji zdrowotnych, które mogą skończyć się uszkodzeniem mózgu, a nawet zapaścią.

Z kolei mniej oczywistym składnikiem sprawiającym problemy jest.... cebula. Powoduje ona tzw. niedokrwistość hemolityczną. Zawiera w swoim składzie toksyczne związki chemiczne, które prowadzą do rozpadu czerwonych krwinek. Ciężki zatrucie może spowodować zjedzenie przez psa tylko jednej lub dwóch cebul.

Niewydolność krążeniowa, utrudniona praca serca, oraz zatrzymanie wody w organizmie - to wszystko może być wywołane spożyciem przez psa owocu awokado, dlatego należy go całkowicie wyeliminować z diety.

Teobromina, zawarta w czekoladzie i napoju kakaowym wywołuje niekorzystny wpływ na układ nerwowy naszego pupila. Zbyt duża konsumpcja tego składnika w diecie może spowodować drgawki i w konsekwencji nawet śmierć. Niewielkiemu psu wystarczy zjedzenie tabliczki czekolady. Należy pamiętać, że teobromina jest wolno metabolizowana przez co kumuluje się w organizmie i kilka kostek raz na jakiś czas również po może wywołać taki efekt.

Jak zatem dobrze żywić naszego czworonoga? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na skład karmy, którą mu podajemy. Musi być zbilansowana i odpowiednio dobrana do wieku, wagi, a nawet rasy psa. Każda z tych informacji ma wpływa na dobór odpowiedniego pokarmu. Szczeniaki będą potrzebowały w głównej mierze składników budulcowych. Psi senior ma mniejsze zapotrzebowanie na kaloryczność karmy, do tego często może mieć tendencje do tycia, co również trzeba mieć na uwadze.

Jak poznać, czy dobrze żywimy naszego psa? Nie trzeba skomplikowanych badań laboratoryjnych, wystarczy zwrócić uwagę na zachowanie pupila. Jeżeli jest pełen energii, jego sierść jest lśniąca, a stolce zwarte nie należy się niepokoić. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, warto zwrócić się do lekarza weterynarii, który rozwieje nasze wątpliwości i pomoże w odpowiednim doborze diety dla naszego pupila.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz