W dzisiejszej odsłonie przyjrzymy się nietypowym ssakom, które z powodzeniem są w stanie zastąpić psa lub kota w roli naszego pupila.
Szop pracz
Jednym z takich nietypowych zwierząt może być szop pracz. Jest to wesołe, wszędobylskie zwierzątko dając właścicielowi dużo radości, jednak należy włożyć sporo pracy w ich odpowiednie wychowanie. Szop musi nas uważać za przewodnika stada, w innym wypadku może to skończyć się katastrofą. Zdenerwowany może boleśnie pogryźć właściciela, więc raczej nie jest zalecany do domów z dziećmi. Szopy są wszystkożerne, ale należy dbać żeby ich dieta była urozmaicona i stosunkowo zdrowa. W warunkach domowych żyją kilka lat.
Lotopałanka
Jest to niewielki torbacz przystosowany do życia nadrzewnego. Swoje młode zaraz po urodzeniu przechowują w fałdzie skórnym znajdującym się na brzuchu u samic. Głównie jest aktywna w nocy, rzadko w dzień. Można ją oswoić, jednak nadal może być nieco płochliwa i będzie atakować zębami i pazurami w przypadku poczucia zagrożenia. Lotopałanki żywią się owadami, owocami, kwiatami. Należy zapewnić im zróżnicowaną dietę, ponieważ większość chorób u tych zwierząt jest spowodowane niedoborami odpowiednich składników odżywczych.
Wiewiórka
Najpopularniejszym gatunkiem wiewiórek hodowanych w warunkach domowych są wiewiórki syberyjskie. Osiągają niewielkie rozmiary, z ogonkiem ok 25cm i dożywają nawet do 10 lat. Są bardzo ruchliwe, co trzeba mieć na uwadze przy jej wyborze. Szybko się oswajają. Potrzebują dużej klatki, która umożliwi im dostateczną ilość ruchu. Gdy już nieco oswoimy naszą wiewiórkę, można, a nawet trzeba codziennie wypuszczać ją z klatki. Trzeba wówczas zabezpieczyć okna, aby nie wypadła, oraz rośliny, które mogą być dla niej trujące.
Kapibara
Również z powodzeniem może być zwierzątkiem domowym. Osiąga dość spore rozmiary, ponieważ jej waga może odchodzić nawet do 65 kg. Jest przy tym bardzo spokojnym, nico leniwym zwierzęciem, które świetnie dogaduje się z innymi domownikami. Uwielbia kąpiele wodne jak i w błocie dlatego należy jej to umożliwić. Absolutnie nie nadaje się do trzymania w klatce, ani w niewielkim mieszkaniu! Należy zapewnić jej odpowiedni wybieg, często też towarzysza, ponieważ są to zwierzęta stadne. Koszt jednej kapibary oscyluje w granicy kilku tysięcy.
Skunks
Jeżeli lubicie wyzwania, możecie śmiało podjąć się hodowli skunksa. Nie należy obawiać się nieprzyjemnego zapachu, ponieważ skunksy hodowlane są chirurgicznie pozbawione gruczołu za niego odpowiadającego. Są to bardzo towarzyskie zwierzęta, ciężko znoszą samotność, dlatego nie są odpowiednimi towarzyszami dla osób spędzających całe dnie poza domem. Nauka dyscypliny wymaga poświęcania sporo czasu i uwagi. Skunksa można nauczyć spacerować na smyczy. Ich dieta nie jest zbytnio skomplikowana, jednak należy pilnować wielkości porcji, ponieważ mają skłonności do obżarstwa.