Popularne egzotyczne zwierzęta cz. II wiadomości w pigułce, które każdy potencjalny hodowca gadów powinien wiedzieć.
Kameleony
W środowisku naturalnym przebywają głównie na gałęziach, rzadko schodzą na ziemię. Najbardziej popularnymi gatunkami hodowanymi w warunkach domowych jest kameleon lamparci i jemeński. Są to terytorialne zwierzęta więc niezbyt dobrym pomysłem jest trzymanie razem dwóch osobników. Potrzebują bardzo dużo wilgoci dochodzącej nawet do 80% . Głównym ich pokarmem są owady, drobne ssaki, niektóre kwiaty i liście. Wskazane jest by terrarium było obszerne, a wewnątrz znajdowały się gałęzie do wspinania przypominające jego naturalne środowisko. Najlepiej doświetlać je promieniami ultrafioletowymi.
Gekony
Najbardziej popularnymi gatunkami jest gekon madagaskarski, który gubi ogon w chwilach zagrożenia i gekon lamparci, który potrafi spać z otwartymi oczami. Żywią się owadami, mysimi oseskami, owocami. Terrarium powinno być piaszczyste, z mocnymi roślinami odpowiednimi do wspinaczki. Najbardziej korzystna temperatura waha się w granicach 25 – 30 stopni. Stosunkowo łatwo się oswajają.
Żółwie
Występuje wiele gatunków hodowanych w domach. Możemy spotkać osobniki, które są aktywne w dzień, lub w porach porannej i wieczornej. Nie ma konieczności stałego trzymania ich w terrariach, śmiało można urządzać im wybiegi. Żywią się świerszczami, ślimakami, roślinami zielonymi. Niektóre z gatunków są bardzo wrażliwe na temperaturę poniżej 18 stopni, co należy mieć na uwadze przy projektowaniu terrariów.
Legwany
Są to imponujące wymiarami jaszczurki, osiągające nawet 1,5m długości, a przy tym ich hodowla nie jest skomplikowana. Jedynym problemem może być wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca. Prowadzą w głównej mierze nadrzewny tryb życia. Minimalne wymiary terrarium to 120x100x200 cm w układzie pionowym. Należy je dość często zraszać w celu zachowania odpowiedniej wilgotności. Legwany są zagrożone wyginięciem, przez co muszą być rejestrowane przy zakupie. Podstawą ich diety są rośliny zielone, czasem można ją wzbogacić o larwy lub świerszcze.