Loading ...

Egzotyczne zwierzęta w domu #1

Komentarze
0
Odsłony
2810
Polubienia
2
Egzotyczne zwierzęta w domu #1

Popularne egzotyczne zwierzęta, co powinien wiedzieć potencjalny hodowca zanim zdecyduje się na ich zakup?

Wąż

Sama opieka nad wężem nie jest zbyt skomplikowana. Najbardziej pracochłonne jest przygotowanie mu odpowiednich warunków do życia. Zakup odpowiedniego terrarium to połowa sukcesu. Najlepiej urządzić je w sposób jak najbardziej przypominający naturalne warunki, w których bytuje na wolności. Oprócz tego należy pamiętać, że gady te nie lubią gwałtownych zmian temperatur, ani też przeciągów. Należy unikać miejsc takich jak kaloryfer lub okno. Jeżeli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z wężami lepiej zakupić gatunek łagodny z natury i osiągający niewielkie rozmiary. Dorosłe osobniki pożywiają się raz na tydzień/dwa i ich głównym pokarmem są gryzonie takie jak np. myszki. Popularnymi gatunkami są: pyton królewski, wąż zbożowy, boa dusiciel.

Agama brodata

Najważniejszą i często problematyczną kwestią w hodowli tej jaszczurki jest rozmiar terrarium. Minimalna wielkość dla jednego osobnika to 120 x 80 x 80 cm. Agamy osiągają dość duże rozmiary, przez co trzymane w za małych terrariach chorują, stają się apatyczne, dlatego trzeba wziąć tę kwestię pod uwagę przy ich zakupie. Są bardzo żywiołowymi zwierzętami, szybko się oswajają i przyzwyczajają do właścicieli. Żyją średnio ok 10 lat. Młode osobniki żywią się wyłącznie owadami, starszym można włączyć do diety również pokarm roślinny.

Pająki

Tak samo jak w przypadku węży, początkującym hodowcom proponuje się pająki z gatunków mało problematycznych i niejadowitych. Najlepiej zacząć od pająków naziemnych. W terrarium, w którym przebywa pająk należy utrzymywać temperaturę około 26 – 28 stopni

oraz odpowiednią wilgotność. Bezwzględnie należy unikać wahań temperatur! Pająki żywią się świerszczami, larwami, niewielkimi owadami. Małe pająki karmimy 2 razy w tygodniu, większe co 7 – 10 dni. Niewielki ptasznik to koszt od 5 zł. Im rzadszy i bardziej wyszukany gatunek, tym wyższa cena. Najbardziej popularnym pająkiem hodowanym w domu są ptaszniki lub tarantule.

Skorpion

Do hodowli w większości dopuszczane są skorpiony, które raczej niechętnie używają kolca jadowego, jednak występują gatunki, których ukąszenia są bardzo bolesne i w połączeniu z alergią może być niebezpieczne dla człowieka. Terrarium dla tego stawonoga musi być na tyle wysokie aby uniemożliwić mu ucieczkę i musi być dobrze wentylowane, aby zapobiec powstawaniu pleśni lub grzybów chorobotwórczych. Temperatura powinna być utrzymywana w granicach 25 - 30 stopni. Należy pamiętać, że skorpiony uwielbiają rożne kryjówki, dlatego też dobrze jest umieścić w terrarium kilka naturalnych schronień., które umożliwią im spokojny wypoczynek. Skorpiony żywią się owadami i świerszczami.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz