Dieta BARF pochodzi od słów: Biologically Appropriate Raw Food, czyli tłumacząc na język polski: biologicznie odpowiednie pożywienie surowe. Autorem tej diety jest dr. Billinghurst. W skrócie polega ona na doborze pożywienia maksymalnie zbliżonego do tego, co nasz pupil jadłby w środowisku naturalnym. Dla psów i kotów jest to surowe mięso z kośćmi, które powinno składać się na 70-80% ich diety, reszta to surowe owoce i warzywa. Dzięki temu unikamy konserwantów, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku obecnych w przetworzonej żywności i niskiej jakości karmach. Korzystając z wytycznych, dieta BARF umożliwia nam ograniczenie przez psa spożycia węglowodanów, które powinno być stosunkowo na niskim poziomie.
Najważniejsza jest różnorodność składników. Żeby dieta była skuteczna, należy podawać minimum cztery rodzaje mięsa, najlepiej by pochodziły z ekologicznych gospodarstw. Unikamy wówczas niepożądanych składników jak antybiotyki lub hormony wzrostu. Dodatkiem powinny być kości, podroby, ryby. Warzywa i owoce powinny stanowić ok 20% diety. Żeby były dobrze przyswajalne dla zwierząt należy je zetrzeć na tarce lub zmiksować na papkę, ponieważ układ pokarmowy psa i kota nie jest w stanie stawić ich w całości. Owoce i warzywa podajemy jako oddzielny posiłek, nie razem z mięsem. Aby dostarczyć składników mineralnych możemy również dodać zmielone skorupki jajek, surowe mleko, olej.
Dieta BARF jest idealna dla psów i kotów, które mają problemy z otyłością, alergiami pokarmowymi, cukrzycą, chorobami nerek, ponieważ opiera się w 100% na żywności ekologicznej, nieprzetworzonej i najbardziej zbliżonej do pierwotnej diety psów i kotów. Pomaga uregulować pracę jelit, dzięki niej można zapobiega powstawaniu dysplazji stawów biodrowych. Opiera się głównie na wyliczeniach przez co należy wnikliwie i na bieżąco analizować jadłospis zwierzaka, przez co nie nadaje się dla zabieganych właścicieli czworonogów.