Loading ...

Najmniejsze zwierzęta świata #7 Paedocypris progenetica

Komentarze
0
Odsłony
2352
Polubienia
0
Najmniejsze zwierzęta świata #7 Paedocypris progenetica

Paedocypris progenetica to słodkowodna ryba z Sumatry, należąca do rodziny karpiowatych (Cyprinidae). Jest niemal zupełnie przezroczysta. Dzięki jedynie szczątkowemu kręgosłupowi i czaszce, można bez rentgena swobodnie oglądać jej organy.

Najmniejsza znaleziona dojrzała płciowo ryba tego gatunku była płci żeńskiej i miała długość 7,9 mm. Samce osiągają długość około 10 mm. Rybki te po osiągnięciu dojrzałości płciowej wykazują wiele cech takich samych jak larwy. Są prawie przezroczyste, mają znikomy kręgosłup. Znikomo rozwinięta czaszka pozwala na obserwoowaniejak wygląda mózg tej rybki. Przeźroczysta budowa ciała pozwala dodatkowo na zobaczeniu jak wygląda kręgosłup u rybki.

Do cech osobników dorosłych zalicza się wszystkie typowe cechy charakterystyczne dla dojrzałości płciowej. Samice produkują dojrzałe jaja. Samce mają silnie odmienione, w porównaniu do wielkości ciała, duże i umięśnione płetwy brzuszne oraz skostniałą płytkę przed pasem miednicowym.

Rybka Paedocypris progenetic wystepuje w ograniczonej ilości w obrzarze wysp malezyjskich Sumatra i Bintan wraz z ich rzadkimi, utrzymującymi czarne wody bagnami torfowymi rejonów lesistych. Drzewa tych lasów utrzymują swe korzenie w głębokich na metr, miękkich torfowych warstwach, ponad którymi wytwarza się woda o odczynie silnie kwaśnym. Rybki te preferują ekstremalną wodę ponieważ lubią leżące głębiej, sięgające dna, powoli płynące oraz chłodnawe warstwy wodne o wartości pH 3, co odpowiada stukrotnej koncentracji kwasu w wodzie deszczowej lub w occie.

Do momentu odkrycia rybki Paedocypris za najmniejszą rybę (i jednocześnie najmniejszego kręgowca) świata uważano Schindleria brevipinguis. Obecnie kwestia ta wydaje się nie być rozstrzygnięta. Według informacji opublikowanych w "New Scientist" najmniejszymi są Paedocypris progenetica.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz