Loading ...

Najmniejsze zwierzęta świata #6 Paedophryne amauensis

Komentarze
0
Odsłony
2447
Polubienia
0
Najmniejsze zwierzęta świata #6 Paedophryne amauensis

Paedophryne amauensis to gatunek płaza bezogonowego z rodziny wąskopyskowatych (Microhylidae) występujący na Papui-Nowej Gwinei. Odkryto go w sierpniu 2009 przez dwóch amerykańskich herpetologów Christophera Austina i jego doktoranta Erica Rittmeyera z Louisiana State University, jednak gatunek ten został formalnie opisany dopiero w styczniu 2012 roku. Ta miniaturowa żabka mierzy zaledwie 7,7 mm długości, jest nie tylko najmniejszym płazem bezogonowym świata, ale dodatkowo i najmniejszym znanym kręgowcem. Podobno potrafi skoczyć na odległość równą trzydziestu długościom swojego małego ciała.

Gatunek ten został odkryty przez naukowców podczas wyprawy do Papui-Nowej Gwinei. Amerykanie odkryli miniaturowego płaza w tropikalnych lasach blisko wioski Amau, od której nazwy przyjęto epitet gatunkowy zwierzęcia. O swoim niebywałym odkryciu naukowcy poinformowali na początku stycznia 2012 roku w czasopiśmie naukowym PLOS ONE.

Podobnie jak wszystkie znane do tej pory gatunki Paedophryne, przedstawiciele Paedophryne amauensis żyją wśród martwych liści w lasach deszczowych.

Męskie osobniki wydają dźwięki o wysokiej częstotliwości 8400–9400 Hz.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz