Bydło Vechur jest rzadką rasą bydła Bos indicus, której nazwa pochodzi od wioski Vechoor w dystrykcie Kottayam w stanie Kerala w Indiach.
Bydło Vechur osiąga średnią długość ciała około 124 cm a wysokość sięga do 87 cm, jest to najmniejsza na świecie rasa bydła według Księgi Rekordów Guinnessa.
Ciekawostką jest to że bydło Bydło Vechur daje nieprawdopodobną ilość mleka w stosunku do ilości pokarmu, który spożywa. Zwierzęta Vechur zostały uratowane przed wyginięciem dzięki wysiłkom konserwatorskim Sosamma Iype, profesorowi hodowli zwierząt i genetyki wraz z zespołem jej uczniów. W 1989 r. Uruchomiono jednostkę konserwatorską. Zaufanie do ochrony powstało w 1998 r., aby kontynuować pracę z udziałem rolnika.
Krowa Vechur była popularna w Kerali do 1960 roku, ale stała się rzadkością, gdy rodzime bydło krzyżowało się z egzotycznymi odmianami. W 2000 r. Krowa Vechur znalazła się na Światowej liście obserwacyjnej różnorodności zwierząt domowych FAO na swojej liście "Krytycznie utrzymanych ras", wskazujących na rychłe wyginięcie. Aktualnie na świecie istnieje około 200 krów, a prawie 100 z nich w Veterinary College.
Krowa Vechur o wadze około 130 kg, daje średnio 3 litry mleka dziennie. Jest to znacznie mniej niż w przypadku odmian hybrydowych, ale w przeciwieństwie do nich krowa Vechur również wymaga niewielkiej ilości karmy oraz utrzymania.
Kolejną ciekawostką jest to że uważa się, że mleko ma właściwości lecznicze i łatwą strawność dzięki mniejszej wielkości kulek z tłuszczu. Niedawne doniesienie mówi, że mleko krowy Vechur ma więcej odmiany beta-kazeiny A2, niż odmiany A1, która bierze udział w stanach takich jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca i autyzm.
Właściwości lecznicze mleka krowiego Vechur zostały tradycyjnie udokumentowane przez Ayurvedę, a ostatnie badania naukowe to potwierdzają. Składnik białkowy mleka krowiego Vechur ma ulepszoną właściwość przeciwdrobnoustrojową. Zgodnie z ostatnimi ustaleniami, antybakteryjna właściwość białka laktoferyny obecnego w mleku Vechur Cow jest większa niż antybiotykowa ampicylina. Chociaż stwierdzono, że laktoferyna obecna w mleku wszystkich ssaków ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe, przeciwnowotworowe, immuno-odpornościowe i przeciwzapalne, ostatnie badania dowodzą, że w przypadku białka laktoferyny w mleku Vechur Cow właściwości te są znacznie bardziej.
Podobno masło klarowane Vechur Ghee wytwarzane z mleka krowiego Vechur słynie z wysokich wartości leczniczych dzięki zawartości białka A2-beta-laktoalbuminy i wyższej zawartości argininy, która jest dobra dla zdrowia osób, które poddane są rekonwalescencji.
Na temat bydła Vechur w 1997 r. powstała pewna kontrowersja, kiedy to ekolog Vandana Shiva zarzucił, że szkocka firma The Roslin Institute próbowała opatentować kod genetyczny krowy. Shiva opisał akcję jako piractwo. Instytut Roślin zaprzeczył zarzutom, które okazały się bezpodstawne.