Loading ...

Pies zimą

Komentarze
0
Odsłony
2162
Polubienia
0
Pies zimą

Psy, tak jak i ludzie różnie reagują na niską temperaturę, w szczególności, gdy spada kilkanaście kresek poniżej zera. Jako właściciele powinniśmy bacznie obserwować wysyłane przez naszego czworonoga sygnały, tak jak drżenie, wysokie podnoszenie łap, ciągłe przystawanie. Są to wyraźne sygnały zachęcające do powrotu do domu.

Pies w kojcu

Jeżeli nasz zwierzak mieszka w kojcu, konieczne jest ocieplenie budy i zabezpieczenie jej w taki sposób, by nie dostawał się do środka wiatr ani śnieg. Warto, by wybieg był odpowiednio duży, dzięki czemu pies biegając ma możliwość rozgrzania się. Bardzo ważne jest zapewnienie ciągłego dostępu do wody. Ponieważ ta szybko zamarza może dojść do odwodnienia zwierzaka, dlatego dobrze np. polewać suchą karmę letnią wodą, oraz często kontrolować stan miski pupila. Ważnym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest również dieta. Musi być zdecydowanie bardziej kaloryczna niż w okresie letnim, ponieważ psy zużywają wówczas więcej energii aby się ogrzać.

A może warto się zastanowić, czy na czas naprawdę srogich mrozów najlepszym rozwiązaniem nie będzie przechowanie psa np. w garażu, gdzie będzie miał dużo bardziej komfortowe warunki niż na zewnątrz?

Pies domowy

U psów wyprowadzanych na spacery w okresie zimowym bardzo częstą przypadłością są pękające od soli łapy. Aby temu zapobiec dobrze jest smarować łapki wazeliną lub specjalną maścią. Można również użyć butów dla czworonogów, jednak nie każdy pies będzie w stanie zaakceptować to rozwiązanie. Po spacerze warto dokładnie umyć i osuszyć łapy. Uszkodzone opuszki są bardzo bolesne i ciężko się goją, dlatego lepiej zawczasu zapobiegać, niż skazać naszego pupila na cierpienie.

Jeżeli posiadamy małego pieska możemy pokusić się o odpowiedni strój, który pomoże mu przetrwać chłody. Powinien być przede wszystkim ciepły, funkcjonalny i nie krępujący ruchów. Aspekty wizualne powinny odejść w tym wypadku na dalszy plan.

Wychłodzenie organizmu może prowadzić do hipotermii i w konsekwencji do śmierci czworonoga. Pies, pomimo posiadania futra również odczuwa zimno, dlatego gdy zaobserwujemy objawy takie jak: ospałość, apatia, drżenie należy jak najszybciej przetransportować zwierzę w ciepłe miejsce i skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz