Loading ...

Kastracja i sterylizacja u kotów

Komentarze
0
Odsłony
2220
Polubienia
0
Kastracja i sterylizacja u kotów

Kastracja a sterylizacja

Odpowiedzialny właściciel kota powinien wziąć pod uwagę możliwość kastracji lub sterylizacji. Oba te terminy stosowane są zamiennie, ale nie do końca jest to poprawne. Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na usunięciu narządów rozrodczych: macicy i jajników u kotek, oraz jąder samców. Sterylizacja natomiast polega na podwiązaniu tych narządów, jednak nie jest to do końca dobre rozwiązanie dla samic, ponieważ nie eliminuje to powstawanie rujek, jak i chorób takich jak ropomacicze.

Główne zalety kastracji

Nie da się ukryć, że wykonanie tego zabiegu przynosi wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest fakt, że pozbawiając zdolności rozmnażania nie przyczyniamy się do zwiększania populacji bezdomnych kotów. Po kastracji stają się znacznie spokojniejsze, zrównoważone i mniej agresywne. Kocury nie mają potrzeby znaczenia terenu, a kotki nie posiadają objawów rui takich jak nieustanne miauczenie. Zwierzęta nie czują potrzeby ucieczki, ani walki o teren. Wydłuża się średnia długość życia, ponieważ zmniejsza się zapadalność na charakterystyczne choroby danych płci.

Wady kastracji

Niestety, ale kastracja jak każdy zabieg chirurgiczny posiada wady. Niezmierne ważne jest, aby po operacji zwrócić uwagę na ilość pokarmu, ponieważ znacznie rośnie apetyt zwierzęcia, a maleje zapotrzebowanie na kaloryczność, przez co wykastrowane koty mają tendencję do tycia. Zabieg ten powoduje również, że zwierzęta są bardziej ospałe, co dla jednych jest zaletą, a dla innych wadą.

Co powinniśmy wiedzieć na temat kastracji i sterylizacji?

Zabiegi te są zabiegami standardowymi i wykonywanymi przez większość lekarzy weterynarii. Operacja przeprowadzana jest pod całkowitą narkozą, a koszt waha się od 100 - 300 zł, w zależności od rodzaju zabiegu na który się zdecydujemy. Koty, które mają kontakt z innymi powinny być kastrowane jak najszybciej, nie później jednak niż po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli między 6-8 miesiącem życia. Po zabiegu wskazane jest zapewnić pupilowi warunki sprzyjające rekonwalescencji. Najlepiej umieścić legowisko na podłodze, gdyż początkowo mogą być ociężałe co może skutkować upadkiem.

Kastracji i sterylizacji w żadnym wypadku nie należy pojmować jako robienie krzywdy lub ograniczanie praw zwierząt. Los niechcianych kociąt często bywa okrutny, dlatego też warto podjąć decyzję o zabiegu. W ten sposób świadomie przyczyniamy się do ochrony przed niepotrzebnym cierpieniem bezpańskich kotów.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz