Loading ...

Najmniejsze zwierzęta świata #8 Ryjkonos malutki

Komentarze
0
Odsłony
1531
Polubienia
0
Najmniejsze zwierzęta świata #8 Ryjkonos malutki

Ryjkonos malutki jest uważany za jeden z najbardziej zagrożonych gatunków ssaków świata z uwagi na znikoma rozpiętość występowania tej odmiany. Ryjkonos malutki Jest najmniejszym nietoperzem świata i jednym z najmniejszych ssaków. Długość ciała tego miniaturowego nietoperza wynosi 29 do 33 mm a długość jego czaszki wacha się w granicach 10-11 mm, masa jego ciała wynosi około 1,7 do 2,0 g. Ciało Ryjkonosa malutkiego pokryte rdzawo-brunatnym futerkiem, przy czym brzuch jest jaśniejszy od grzbietu. Uszy stosunkowo długie 9 do 10 mm, zaopatrzone w koziołki, duże nozdrza otoczone trójkątną naroślą, przypominającą nieco ryj swini. Ryjkonos malutki nie posiada ogona, jednak za to posiada dobrze rozwiniętą błonę ogonową.

Występuje wyłącznie w Tajlandii w dorzeczu Kwai, między innymi w jaskiniach w okolicach Ban Sai Yoke oraz w Mjanmie, gdzie odnotowano go wśród nietoperzy wylatujących z 19 jaskiń w stanie Mon. Obie znane populacje nietoprzey dzieli odległość około 250 km.

Pierwsze egzemplarze Ryjkonosa Malutkiego zostały pozyskane przez tajlandzkiego zoologa Kitti Thonglongya, dopiero w 1973 roku.

Gatunek jest objęty ochroną w parku narodowym Sai Yok, tymczasem poza jego granicami nie podlega ochronie prawnej.

Komentarze (0)
Napisz komentarz
Opublikuj swój komentarz